Hollanda'da Üniversite Eğitimi

Hollanda’da üniversiteler Research (Araştırma) ve Applied Science (Uygulamalı Bilimler) olmak üzere ikiye ayrılır. Research üniversiteleri 3 yıl süreli akademik eğitim sunarken, Applied Science üniversiteleri üç veya dört yıl uygulama odaklı bir eğitime sahiptir. Hollanda eğitim düzeyi en yüksek ülkelerden biridir ve dünyanın birçok yerinden öğrenci kabul etmektedir. QS Ranking 2024'e göre 9 üniversitesi dünya sıralamasında ilk 200'de, 13 üniversitesi ilk 500'de yer almaktadır. Özellikle Mühendislik, Yapay Zeka, Computer Science, Ekonomi, İşletme, Hukuk ve Tıp bölümlerine de rağbet her geçen yıl artış göstermektedir. Türkiye'deki öğrencilerin de en çok tercih ettiği Avrupa ülkelerinden birisi olarak göze çarpan Hollanda, sadece MEB müfredatı içeren Türk Lise Diploması'nı kabul etmemektedir. Bu sebeple Türkiye’den başvuracak aday öğrencilerin üniversiteye bağlı değişmekle birlikte en az 4 adet Advanced Placement (AP) sınav sonucu veya IB/A-Level Diplomaları ile başvuru süreçlerini tamamlamaları şarttır. Hollanda'da üniversitelerin neredeyse tamamı İngilizce eğitim sunar ve yerel halkın büyük bir bölümü İngilizce bilmektedir. Dolayısıyla Hollanda'da üniversite eğitimi sosyal uyum açısından son derece avantajlıdır.

Hollanda Danışmanlık Hizmetimiz

Hollanda Danışmanlığı alan öğrencimizle öncelikle ilgilendiği alan ve bölümlerle ilgili ön görüşme sağlanmaktadır. Öğrenciye en uygun okul ve bölüme karar verdikten sonra başvuru sürecine geçilmektedir. Eğer öğrencinin gereken akademik koşullarda eksiklikleri varsa öncelikle onları tamamlaması konusunda kurumumuzdan ders desteği sağlanmaktadır. Diğer gerekli evrakları toplandıktan sonra öğrenci ve öğrenciyle özel olarak çalışan yurt dışı eğitim danışmanımız başvuruyu gerçekleştirmektedir. Bursluluk başvuruları, üniversitelerden gelen e-postaların kontrol edilmesi ve kabule kadar bütün süreç titizlikle takip edilirken kabul sonrasında da yol haritası oluşturulmakta ve oryantasyon desteği de sunulmaktadır.

Numerus Fixus Nedir?

Hollanda üniversitelerinde Numerus Fixus adı verilen bir düzenleme bulunmaktadır. Bazı bölümler yüksek talep gördüğü için sınırlı sayıda öğrenci kabul etmektedir ve bunu da Numerus Fixus denilen düzenleme ile ayrıca seçici bir sınav yaparak sağlar. Özellikle Psikoloji, Computer Science gibi bölümler Numerus Fixus sınavı ile öğrenci alımı yapmaktadır. Öğrencilerin Hollanda’ya başvuru yaparken 4 bölüm seçme hakkı vardır ve bu 4 bölümden en fazla 2 tanesi Numerus Fixus içeren bölüm olabilir. Bunların yanı sıra öğrencilerden IELTS, TOEFL gibi dil yeterlilik belgeleri de istenir.