İtalya'da Üniversite Eğitimi

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikli tercihlerinden biri İtalya’dır. İtalya, Avrupa’nın ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. ülkesidir. Bu üniversiteler YÖK tarafından tanınır ve denklik verilir. İtalya’nın tercih edilmesinin bir diğer sebebi de İtalya’da diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha az öğrenim ücreti ödenmesi, bununla birlikte İtalya’da birçok bölümün %100 İngilizce eğitim imkanı tanıması ve burs olanaklarının mümkün olmasıdır.

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıldır. Tıp fakültesinde ise bu süre 6 yıla çıkar. Yüksek Lisans eğitimi genellikle 2 yıldır ancak 1 yıl eğitim veren üniversiteler de mevcuttur. İtalya üniversitelerine kabul koşulları da yine buranın öğrencilerin öncelikli tercihi olmasına katkı sağlar. Lisans düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencilerden öncelikle 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmaları ve Türkiye’deki üniversite sınavına girmeleri istenir. Bunun akabinde öğrenciler, her okula ve bölüme göre değişiklik gösteren okulların kendi gerçekleştirdiği sınavlara girerler. Öğrencilerden ayrıca IELTS, TOEFL gibi dil yeterlilik belgeleri istenir. Yüksek Lisans düzeyinde eğitim içinse öğrencilerden gidecekleri bölümün Lisans diplomasına sahip olmaları istenir.

İtalya Danışmanlık Hizmeti

İtalya Danışmanlığı alan öğrencimizle öncelikle ilgilendiği alan ve bölümlerle ilgili ön görüşme sağlanmaktadır. Öğrenciye en uygun okul ve bölüme karar verdikten sonra başvuru sürecine geçilmektedir. Eğer öğrencinin gereken akademik koşullarda eksiklikleri varsa (SAT, IELTS, IMAT, TOLC, TIL vb.) öncelikle eksikleri tamamlaması konusunda kurumumuzdan ders desteği sağlanmaktadır. Diğer gerekli evrakları toplandıktan sonra öğrenci ve öğrenciyle özel olarak çalışan yurt dışı eğitim danışmanımız başvuruyu gerçekleştirmektedir. Bursluluk başvuruları, üniversitelerden gelen e-postaların kontrol edilmesi ve kabule kadar bütün süreç titizlikle takip edilirken kabul sonrasında da yol haritası oluşturulmakta ve oryantasyon desteği de sunulmaktadır.