İspanya'da Üniversite Okumak

Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmakta olan İspanya, eğitimde de ön plana çıkmaktadır. Buradaki üniversitelerin kampüslerinin içinde adeta küçük bir şehir daha kuruludur. Ülke her dönemde dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencilerle “Medeniyetler Beşiği” sıfatı ile anılmayı sürdürmektedir.

İspanya’da sanılanın aksine, eğitim dilinin tamamen İngilizce olduğu bölümler bulunmaktadır. Tıp ise tamamen İspanyolcadır ve ibrazı zorunlu evraklar arasında DELE B2 belgesi bulunmaktadır. Tıp bölümüne giriş için “SELECTIVAS” adı verilen tamamı İspanyolca olan bir giriş sınavı yapılmaktadır. Dişçilik bölümü ise tamamen İngilizce veya tamamen İspanyolca okunabilmektedir. Ancak eğitim-öğretimin son yıllarında staj yapacakları için öğrencilerden İspanyolca dilinde yetkinlik kazanmaları da beklenir. Mimarlık bölümü de Tıp bölümüne benzer şekilde –çoğu üniversitede- tamamen İspanyolca okutulmaktadır. Bölüme girişte yapılan sınavın yanında öğrencinin portfolyo sunması beklenir.

İspanya’daki üniversitelerin çoğunda okunulacak olan bölüm fark etmeksizin öğrenciyi tanımaya yönelik mülakatlar yapılır. Bu mülakatlar çevrimiçi veya yüz yüze yapılabilmektedir. Öğrenciler, okudukları bölüm derslerinin yanı sıra zorunlu İspanyolca dersleri de görürler. Bu anlamda İspanyolca ilk girişte zorunlu olmayabilir ama çıkış (mezuniyet) için zorunludur.

İspanya’da çoğu üniversitenin uluslararası öğrenci alımında teorideki son tarihi yaz ortası olsa da kota/kontenjan gözetildiğinde bu tarihe kadar beklenmemesi gerekir. Aday öğrenciye bir an önce ilgili üniversiteye ve bölüme başvurması önerilir. Yapılan başvurulara istinaden sonuçlar genellikle iki üç hafta içerisinde duyurulmaktadır.

İspanya, tarih, kültür, sanat ve gastronomi gibi zengin unsurlarıyla öne çıkan bir ülkedir. Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin, başvurdukları üniversitenin resmi web sitesini ve İspanya'daki eğitimle ilgili resmi kaynakları inceleyerek güncel bilgilere ulaşmaları önemlidir. Başvuru süreçleri, kabul şartları ve diğer önemli detaylar üniversiteler arasında farklılık gösterebilir.

Gerekli evraklar listesi:
  1. Pasaport
  2. Vesikalık fotoğraf
  3. Transkript
  4. Öğrenci belgesi (Mezun öğrenciler için diploma)
  5. İngilizce dil yeterlilik belgesi (IELTS/DUOLINGO/TOEFL)
  6. İspanyolca dil yeterlilik belgesi (DELE B2)
  7. Sınav skorları (Üniversitelerin çoğu için SAT/AP/IB skorları opsiyoneldir)
  8. CV
  9. Motivasyon mektubu