Sayfa İçerikleri |

# Scholarships

ST. ANDREWS ve BURSLAR

1) Students’ Association Bursary
 1. Lisans öğrencilerine yöneliktir.
 2. Öğrenciler tam zamanlı ve/ya yarı zamanlı öğrenci statüsünde olabilirler.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

 1. Öğrencinin rızası dahilinde öğrencinin kişisel bilgileri burs verenlerle paylaşılabilir.
 2. Öğrencinin başarısız olması durumunda bursu kesilir.
 3. Bursun tanıtılması, teşvik edilmesi gibi durumlarda öğrencinin tanıtım, toplantı vs. katılımı istenebilir.
 4. Öğrencinin, yetkili ofise kendini tanıtıcı yazı ve/ya benzeri raporlar iletmesi gerekir.
2) The Alex Richardson Award

Burs, İspanyol dili ve kültürüne merakı, tutkusu ile bilinen, St. Andrews’da 2006-2009 yılları arasında İspanyol dili bölümünde okumuş olan Alex Richardson’ın kıymetli anısına yine kendisi gibi İspanyol dili ve kültürüne meraklı öğrencilere (okudukları bölümler fark etmeksizin) verilmektedir. Fonun kurucusu Alex’in kıymetli ailesi ve arkadaşlarıdır ve burs, Alex’in vefat ettiği 2009 yılından beri verilmektedir.

Seçim Kriterleri

İspanyol dili ve kültürüne, hispanik dünyaya çok ilgi ve merak duyuyor olmak Alex Richardson Bursu yalnız İspanyol dilinde okuyanlara değil, (ikinci veya üçüncü sınıfta okuyan) tüm lisans öğrencilerine açıktır.Hispanik bir ülkeye gerçekleştireceği bir seyahat planlamak (detaylandırmalıdır) ve bu seyahat sayesinde hispanik kültürü daha iyi anlamasını ve anlamlandırmasını sağlayacak olan çıktıları, bunlardan biri bir proje yapmaktır, somut bir şekilde sunabilecek durumda olmak. Başvuruyu destekleyecek referans sunmak. Referanslar ya St. Andrews akademi üyelerinden ya da başka bir üniversitenin akademisyenlerinden oluşmalıdır.

Önemli Bilgilendirme:

 1. Son sınıf öğrencileri başvuramazlar.
 2. İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın (FCO) seyahat edilmemesini tavsiye buyuracağı ülke olursa, bursu verecek komite, bursu vermekten vazgeçebilir.
 3. Burs öğrencinin daha ziyade seyahat masrafını karşılamaya yöneliktir.

Nasıl başvurulur?

Alex Richardson Bursu başvuruları Burslar ve Fonlar kısmından yapılabilir. Başvuru yaparken "aktif yıl (örn.2022/23)" seçilmelidir.

Hüküm ve Şartlar

 1. Öğrencinin ismi, ikamet ettiği ülke, kayıt (öğrenci) numarası, telefon numarası ve mail adresi, okunan bölüm ve öğrencinin yapacağı projenin detayları Alex Richardson Bursu komitesi üyeleri ve İspanyol Dili Bölüm Başkanı ve Modern Diller Ofisi Direktörü ile paylaşılacaktır.
 2. Öğrenci seyahatinden döndükten sonra projesini ibrazla yükümlüdür.
 3. Seyahat gerçekleştirelemeyecekse alınan burs iade edilmelidir.
 4. Seyahat edilecek ülke ve/ya seyahatin detaylarında değişiklik yapılırsa ilgili / yetkili otoritelere bilgi verilmelidir.
 5. Referansı olmayan başvurular dikkate alınmaz.
 6. Seyahat sağlık sigortası vd. gereklilikleri sağlamak öğrencinin sorumluluğundadır.
 7. İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın (FCO) seyahat edilmemesini tavsiye buyuracağı ülke olursa, bursu verecek komite, bursu vermekten vazgeçebilir.
st_andrews_logo
st_andrews_uni
3) Net Solutions Scholarships

Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Kullanıcı Deneyimi Dizaynı, Kullanıcı Arayüzü Dizaynı, İnsan-Bilgisayar Etkileşimi veya benzer bölümlerde okuyan lisans öğrencilerine yöneliktir.

4) St. Andrews BA International Honours Scholarship: Scholarship for Excellence (2023 Entry)

Klasik Bilimler, Film Çalışmaları, Ekonomi, İngilizce, Uluslararası İlişkiler bölümünde okuyan lisans öğrencilerine yöneliktir.

Seçim Kriterleri ve Hükümler

Sanat Tarihi, Biyoloji, Kimya, Klasik Bilimler, Bilgisayar Bilimi, Teoloji Yeryüzü ve Çevre Bilimleri, Ekonomi ve Finans, İngiliz Dili, Film Çalışmaları, Coğrafya ve Sürdürülebilir Enerji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Yönetim, Matematik ve İstatistik, Modern Diller, Felsefe, Fizik ve Astronomi, Psikoloji ve Sinirbilim, Sosyal Antropoloji gibi bölümlerde okuyacak olan uluslararası lisans öğrencilerine yöneliktir.Başvuracak olan öğrencilerin %10’luk başarı dilimi içinde yer almaları gerekir. Üstün akademik başarı göstermiş olan öğrenci ve bu öğrencinin üniversitesini bilumum fuar ve oturumlarda temsil yeteneğinin kuvvetli oluşu bursu verecek komite için oldukça önemlidir. Bursu almayı hedefleyen öğrencilerin 250 kelimeden fazla olmayacak bir motivasyon mektubu yazması ve bu mektupta karşılıklı yarar, verim, başarı ve tanınırlık esaslarından hususiyle bahsetmesi gerekir. Bursiyerlerin, hem üniversitenin genel kurallarına hem de bu burs özelindeki kurallara uyması gerekir.Bursu almayı hedefleyen öğrencilerin iki referans göstermesi gerekir. (Bu referanslardan biri akademik camiadan olmalıdır, diğeri akademik camiadan olmayabilir ama aile ve akrabalar referans olamaz) Bu referansların öğrenci hakkında 200 kelimeyi geçmeyen bir referans mektubu yazması istenir.

Son başvuru tarihinden önce başvurunun tamamlanması gerekir.

5) International Excellence Scholarship

Seçim Kriterleri ve Hükümler

Sanat Tarihi, Biyoloji, Kimya, Klasik Bilimler, Bilgisayar Bilimi, Teoloji Yeryüzü ve Çevre Bilimleri, Ekonomi ve Finans, İngiliz Dili, Film Çalışmaları, Coğrafya ve Sürdürülebilir Enerji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Yönetim, Matematik ve İstatistik, Modern Diller, Felsefe, Fizik ve Astronomi, Psikoloji ve Sinirbilim, Sosyal Antropoloji gibi bölümlerde okuyacak olan uluslararası lisans öğrencilerine yöneliktir. Başvuracak olan öğrencilerin %10’luk başarı dilimi içinde yer almaları gerekir. Üstün akademik başarı göstermiş olan öğrenci ve bu öğrencinin üniversitesini bilumum fuar ve oturumlarda temsil yeteneğinin kuvvetli oluşu bursu verecek komite için oldukça önemlidir. Bursu almayı hedefleyen öğrencilerin 250 kelimeden fazla olmayacak bir motivasyon mektubu yazması ve bu mektupta karşılıklı yarar, verim, başarı ve tanınırlık esaslarından hususiyle bahsetmesi gerekir. Bursu almayı hedefleyen öğrencilerin iki referans göstermesi gerekir. (Bu referanslardan biri akademik camiadan olmalıdır, diğeri akademik camiadan olmayabilir ama aile ve akrabalar referans olamaz) Bu referansların öğrenci hakkında 200 kelimeyi geçmeyen bir referans mektubu yazması istenir.

Son başvuru tarihinden önce başvurunun tamamlanması gerekir.

6) International Undergraduate Scholarship

Seçim Kriterleri ve Hükümler

Sanat Tarihi, Biyoloji, Kimya, Klasik Bilimler, Bilgisayar Bilimi, Teoloji Yeryüzü ve Çevre Bilimleri, Ekonomi ve Finans, İngiliz Dili, Film Çalışmaları, Coğrafya ve Sürdürülebilir Enerji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Yönetim, Matematik ve İstatistik, Tıp, Modern Diller, Felsefe, Fizik ve Astronomi, Psikoloji ve Sinirbilim, Sosyal Antropoloji gibi bölümlerde okuyacak olan uluslararası lisans öğrencilerine yöneliktir.

7 kişiye verilir ve uzaktan öğretimde okuyanlar başvuramazlar.

Bizi Arayın Referanslarımız